نحوه طراحی رزومه کامل

یکشنبه 15 اردیبهشت 1398

محبوبه اردکانی زاده

طراحان می توانند هر سفارشی را انجام بدهند. شما باید کارهایی را طوری انجام دهید که نسبت به رقبا متفاوت باشید. چه اینکه تازه می خواهید به کاری مشغول شوید یا بیک موقعیت شغلی بهتری ارتقاء یابید، در هر صورت لازم است که رزومه شما نسبت به بقیه متفاوت بوده و به همین دلیل لازم است که یکبار دیگر هم آنرا مرور کنید.
بهتر است که درباره مهارت های طراحی خود مطالبی را نیز بنویسید. در این مقاله نه تنها راجع به طراحی مطالبی را خواهیم نوشت، بلکه نحوه نگارش رزومه یک طراح را نیز مطرح خواهیم کرد. به همین دلیل نباید فرصتی را برای بدست آوردن شغل رویایی خود از دست بدهید.


1. عدم استفاده از پردازشگر کلمه


 
اگر می خواهید که برای سمت منشی به مصاحبه بروید مایکروسافت ورد گزینه خوبی است، ولی اگر طراحی یا کاری خلاقانه دیگری مدنظر شماست، گزینه های طراحی شما محدود و براساس طرز فکر اشخاص خواهد بود. مدیران هنری به رزومه شما و همین طور به محتوای آن خیلی زیاد توجه خواهند کرد، پس برای اینکه یک رزومه خاصی داشته باشید می توانید از نرم افزارهای این دیزاین یا ایلوستریتور استفاده کنید.
از هر نوع نرم افزاری که استفاده کنید، فرمت PDF  بهترین فرمت برای تهیه رزومه خواهد بود. بدین ترتیب می توانید اسنادی را تهیه کنید که ظاهر مناسبی داشته و در همه پلت فرم های نوشتاری قابل مطالعه خواهد بود.


2. انتخاب فونت ها
 
اگر یک طراح باشید، بنابراین باید رزومه خود را با جدیدترین فونت ها بنویسید. خوانا بودن رزومه مهم ترین عامل برای داشتن یک رزومه موفق است، و صد البته فونت های شما نیز باید ساده ، خوانا باشد. البته لازم نیست که برای یافتن فونت های مناسب وقت زیادی را صرف کنید، می توانید به مجموعه 50 فونت مناسب طراحان نگاهی بیندازید.

3. اهمیت رنگ
برای مشاغلی غیر از طراحی، هرگونه رزومه ای که به صورت رنگی طراحی یا چاپ شده باشد، نوعی اتلاف وقت است. باوجود این، طراحی رزومه رنگی برای طراحان کاری بس پسندیده بوده و باعث محبوبیت بیشتر آنها می شود. باوجود این، در انتخاب رنگ دقت بسیار زیادی داشته باشید.

4. کوتاه و خلاصه
 
همه مدیران برای مطالعه یک رزومه وقت زیادی ندارند. رزومه شما باید کوتاه و خلاصه باشد، و اگر بیش از یک صفحه باشد، مدیران چندان بدان التفاتی نخواهند داشت. به همین دلیل هرگز پرگویی نکنید. رزومه های حرفه ای، همیشه کوتاه و خلاصه بوده به همین خاطر در ذهن افراد باقی می مانند. در صورتی که رزومه خود را به صورت آنلاین در اختیار اشخاص قرار می دهید باید به این قضیه نیز توجه بسیار زیادی داشته باشید.


5. درج اطلاعات درست و صحیح
در رزومه علاوه بر اسم و جزئیات تماس، آدرس ایمیل، شماره تلفن و وب سایت شخصی نیز باید درج شود. بعد از این مرحله، درج تجربیات کاری و مدارک تحصیلی ضرورت دارد. توجه کنید که اکثر مدیران به تجربیات علاقه بسیار زیادی داشته و این مورد را در همان ابتدا مطالعه می کنند.به هنگام درج سوابق شغلی باید آنها را با مشخصاتی مانند تاریخ، سمت و خلاصه ای از سمت خود در شرکت های قبلی بنویسید.این بخش از رزومه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

6. صداقت  
صداقت کاری پسندیده بوده و افراد همیشه به رزومه شما اعتماد می کنند. همیشه واقعیات را بیان کنید و به غیر از آن هم چیز دیگری را ننویسید.
اگر این چنین باشد، مدیر شاید رزومه شما را برای مدیران دیگر هم ارسال کند. صداقت و درستکاری همیشه کاری درست و پسندیده است، در صورتی که هریک از موارد رزومه شما درست باشد، احتمال انتخاب شما برای همان سمت افزایش خواهد یافت.


7. درج یک نمونه از کار حرفه ای خود
اگر به همراه با رزومه خود یک نمونه کاری خود را نیز ضمیمه کنید،به طور یقین رزومه شما نسبت به بقیه پرمحتوا بوده و مدیر ترجیح خواهد داد که شما را برگزیند. درج مهارت های کاری ضرورت دارد، و هرچقدر تعداد و دامنه مهارت های شما بیشتر و قوی تر باشد، به همان اندازه در گزینش،شما را بیشتر مدنظر قرار خواهند داد.از طرف دیگر، در رزومه خود هرگز از تصاویر استفاده نکنید، حتما" آدرس وب سایت شخصی خود را قید بفرمایید که به طور یقین موثر واقع خواهد شد.

8. سادگی
رزومه خود را با حروف ساده ای بنویسید،رزومه شما هرچقدر ساده تر باشد، به همان مقدار جذاب خواهد بود. یک رزومه ساده نشانگر اعتماد و اطمینان شماست.رزومه خود را به صورت تک رنگ چاپ کنید تا بیشتر بدان توجه شود.

 

منبع: hamchap.ir

 

دیدگاه شما