ایده هایی خلاقانه برای دکوراسیون قفسه کتاب ها

جمعه 13 دی 1398

محبوبه اردکانی زاده

ایده برای قفسه کتاب بسیار است و طرح‌های مختلفی در بازار به‌صورت کتابخانه‌های آماده وجود دارد. بسته به نوع دکوراسیون خانه خود می‌توانید طرح‌های جذابی را برای کتابخانه اجرا کنید. فضایی که برای استقرار کتابخانه در نظر گرفته‌اید از عواملی است که در تصمیم‌گیری از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین تعداد کتاب‌ها نیز نقش اساسی را در مدل انتخابی شما بازی می‌کنند. مثلاً اگر شما بیش از ۱۰۰ جلد کتاب دارید باید سراغ طرح‌های کلاسیک کتابخانه بروید که فضای بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهند. ایده برای قفسه کتاب را می‌توان بر اساس محل قرارگیری کتابخانه نیز انتخاب کرد. این بدان معنی است که قفسه‌های کتابی که در نشیمن قرار می‌گیرند با قفسه‌های کتاب مخفی اتاق‌خواب و اتاق کار باید تفاوت‌هایی داشته باشند. دیگر عوامل تأثیرگذار در انتخاب قفسه مناسب کتابخانه جنس آن، استحکام و رنگ بدنه است.

سرفصل‌های زیر به معرفی ایده برای قفسه کتاب و ترفندهای مناسب در این زمینه اختصاص‌یافته است.

  • قفسه‌های کتاب مخفی
  • لوله‌های فلزی برای کتابخانه
  • کتابخانه‌های دیواری
  • جعبه‌های تعادل
  • کتابخانه‌های درختی
  • قفسه‌های مارپیچ
  • کتابخانه‌های حروف انگلیسی
  • کتابخانه‌هایی با طرح پازل
  • ایده‌های خلاقانه برای ساخت کتابخانه

قفسه‌های کتاب مخفی

ایده برای قفسه کتاب تنها در باکس‌ها و جعبه‌های کتاب خلاصه نمی‌شود. از شلفهای فلزی که به دیوار پیچ می‌شوند نیز به‌طور خلاقانه‌ای می‌توان به‌عنوان کتابخانه استفاده کرد. از این ایده برای قفسه کتاب در خانه‌های مدرن می‌توان استفاده کرد. برای زیبایی بیشتر بهتر است که از کتاب‌های یک اندازه در هر ردیف قفسه استفاده کرد. چنانچه شلفها به‌درستی نصب و محکم شوند تعداد زیادی کتاب را می‌توان روی آن قرار داد. همچنین با قرار دادن خلاقانه آن‌ها روی دیوار نیز می‌توانید طرح‌های جالبی را خلق کنید. گیره پایینی این شلفها را باید در جلد کتاب پایینی قرار دهید تا از سرخوردن کتاب‌ها جلوگیری شود. این ایده برای قفسه کتاب مناسب نشیمن یا راهروهایی است که در دیدرس همگان قرار دارد. همچنین برای کسانی است که از تعداد کتاب‌های محدودی برخوردارند یا تمایل به تزئین دکوراسیون خانه دارند.

لوله‌های فلزی برای کتابخانه

از لوله‌های فلزی در خانه‌هایی با طرح دکوراسیون صنعتی می‌توان به‌عنوان کتابخانه استفاده کرد. از این لوله‌ها به دو شکل می‌توان برای ایده قفسه کتاب استفاده کرد. چنانچه از کنج دیوار به‌عنوان محل قرار دادن کتابخانه می‌خواهید استفاده کنید به‌راحتی با اتصالات فلزی مناسب می‌توانید طرح کتابخانه خود را بسازید. مدل‌های نیمه آماده این ایده نیز در بازار موجود است یا می‌توان از طراحان متخصص برای ایجاد آن کمک بگیرید. بدین ترتیب با هزینه معقولی کتابخانه مستحکم و زیبایی را برای خانه خود فراهم می‌کنید. توجه داشته باشید که فاصله بستها و لوله‌ها از دیوار باید فضای لازم برای قرار دادن کتاب‌ها را در اختیارتان قرار دهد.

ایده هایی برای قفسه کتاب

ایده هایی برای قفسه کتاب

روش دوم استفاده از لوله‌های فلزی به همراه چوب برای قرار دادن کتاب‌ها روی آن است. در این مدل لوله‌ها مانند طبقه‌های کتابخانه قرار می‌گیرد و از چوب نیز برای کفی آن استفاده می‌شود. از این ایده برای قفسه کتاب می‌توان در خانه‌های با سبک صنعتی، مدرن و بوهمی نیز استفاده کرد.

لوله‌های فلزی و صنعتی را می‌توان به‌عنوان ایده برای قفسه کتاب استفاده کرد و از بستها  و سوپاپ‌های مختلف نیز برای تزئین آن بهره برد.

کتابخانه‌های دیواری

این ایده برای قفسه کتاب نیاز به مصالح ساختمانی دارد و باید شکافی در دیوار برای آن ایجاد شود. بنابراین از این طرح می‌توان برای خانه‌های در حال بازسازی و نوسازی استفاده کرد. طرح‌های مختلفی را می‌توانید با این روش روی دیوار ایجاد کنید. کتابخانه دیواری شما می‌تواند به‌صورت شکافی عمومی یا افقی باشد که با رنک آمیزی و نورپردازی مناسب به دکوری شیک برای خانه تبدیل می‌شود. البته این دیزاین به دلیل ثابت بودن آن و عدم امکان جابه‌جایی بهتر است برای خانه‌های شخصی استفاده شود. برای طبقات هم می‌توان از آجر، چوب، شیشه‌های ساده یا رنگی، گچ و سیمان می‌توان استفاده کرد.

جعبه‌های تعادل

این باکس‌های آماده که به شکلی معجزه‌آسا بر روی یکدیگر قرارگرفته‌اند نیز ایده جذابی برای قرار دادن کتاب هستند. از این مدل کتابخانه می‌توانید در اتاق نشیمن، راهرو یا اتاق‌خواب و کار خود استفاده کنید. از این ایده قفسه کتاب می‌توان در انواع سبک‌های دکوراسیون خانه استفاده کرد. قابلیت حمل و جابه‌جایی آسان آن نیز از دیگر ویژگی‌های خوب این باکس‌هاست. نکته مهم در انتخاب باکس‌های تعادل تعیین رنگ چوب با توجه به دکوراسیون داخلی است. معمولاً طرح‌هایی که از رنگ طبیعی چوب در آن استفاده می‌شود برای اغلب خانه‌ها مناسب است. در خانه‌هایی با سبک مینیمال می‌توانید از رنگ‌های روشن چوب یا حتی رنگ‌هایی مانند سفید یا خاکستری نیز استفاده کنید. رنگ‌های گرمی مانند قرمز تیره یا روشن نیز برای خانه‌هایی که رنگ‌های گرم به میزان کمی در آن استفاده‌شده، مناسب هستند.

قفسه کتاب جذاب

قفسه کتاب جذاب

یک ایده برای قفسه کتاب می‌تواند استفاده از جعبه‌های تعادل باشد که به زیبایی روی یکدیگر شکل‌های بدیعی را خلق می‌کنند.

کتابخانه‌های درختی

از کتابخانه‌هایی با طرح درخت در خانه‌هایی که دیواری خالی برای قرار دادن کتابخانه و فضای کافی در اختیاردارند می‌توان استفاده کرد. همچنین از این ایده قفسه کتاب می‌توانید به‌عنوان تزئین دکوراسیون دیوار نیز استفاده کنید. عموماً این طرح در رنگ‌های محدود به چوب که القاکننده تصویر دیوار هستند، در بازار موجود است. سایز و اندازه شاخه‌ها و ارتفاع بدنه بسته به سلیقه شما قابل‌تغییر است. کتابخانه‌های درختی به دو شکل ایستاده و دیواری وجود دارند که با توجه به نیاز خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. انواع رنگی آن نیز را می‌توان برای خانه‌هایی با دکوراسیون خاص سفارش دهید. در هنگام خرید توجه داشته باشید که نوع ایستاده آن از استحکام و ایستایی لازم برخوردار باشد.

قفسه‌های مارپیچ

از طرح‌ها و ایده‌های جذاب برای کتابخانه‌های کوچک می‌توان به طبقه‌هایی با طرح‌های هندسی مختلف اشاره کرد. این ایده برای قفسه کتاب علاوه بر زیبایی را می‌توان به‌عنوان دکوراسیون اتاق نشیمن نیز استفاده کرد. طرح‌های مختلفی در این رابطه برای دکوراسیون‌های مختلف وجود دارد. این ایده برای قفسه کتاب مناسب خانه‌هایی با سبک مینیمال، مدرن و بوهمی است. به دلیل قرارگیری این قفسه‌ها بر روی دیوار فضای کمی را اشغال می‌شود. همچنین به‌راحتی با پیچ می‌توان آن‌ها را به دیوار متصل کرده و قابلیت جابه‌جایی دارد. بهتر است طرح و رنگ این مدل‌ها را با توجه به دیواری که روی آن قرار می‌گیرند انتخاب کنید.

قفسه کتاب مارپیچ

قفسه کتاب مارپیچ

کتابخانه‌های حروف انگلیسی

این ایده برای قفسه کتاب از آخرین طرح‌ها و دیزاین های دنیاست که جوایز متعددی را نیز به خود اختصاص داده است. گرچه ازلحاظ ظاهری شباهت بسیاری به کتابخانه‌های ایستاده و کلاسیک دارد اما ظرافت‌های نوینی نیز در طبقات آن ایجادشده است. این طرح که شباهت بسیاری با بازی نقطه خط دارد بانام ( Read Your Bookcase) طراحی‌شده است که حروف الفبای انگلیسی را به شکلی خلاقانه به‌عنوان طبقات قرارگیری کتاب طراحی‌شده است. اندازه‌های مختلفی مانند کتابخانه‌های ایستاده یا دیواری را می‌توانید استفاده کنید. رنگ‌های متنوعی نیز برای این طرح وجود دارد که می‌تواند با دکوراسیون خانه شما هماهنگ شود. برای افرادی که تعداد زیادی کتاب دارند این ایده برای قفسه کتاب ایستاده گزینه خوبی خواهد بود.

طراحی کتابخانه با حروف انگلیسی

طراحی کتابخانه با حروف انگلیسی

ایده برای قفسه کتاب را می‌توان بامطالعه و مشاهده آخرین طرح‌های ، طراحان مشهور دنیا الهام گرفته و کتابخانه‌ای منحصربه‌فرد داشت.

کتابخانه‌هایی با طرح پازل

از طرح‌های مدرن و نوینی که برای خانه‌های شیک و مدرن می‌توان استفاده کرد،کتابخانه‌های پازلی است. از این ایده برای قفسه کتاب می‌توان در خانه‌هایی که از تعداد بالایی کتاب برخوردارند استفاده کرد. همچنین این مدل برای قرار دادن انواع آیتم‌های دکوری نیز مناسب است. غالب این کتابخانه‌ها از چوب ساخته می‌شود و از رنگ‌های مختلفی نیز برخوردار است.  از این مدل به‌صورت آماده می‌توانید از بازار تهیه کنید یا به‌صورت سفارشی آن را برای دکوراسیون انتخاب کنید. تعداد طبقات و اندازه آن‌ها نیز متغیر است که با توجه به‌اندازه موردنیاز می‌توانید سایز مناسب را انتخاب کنید.

ایده‌های خلاقانه برای ساخت کتابخانه

از وسایل دسته دوم و بازیافتی نیز می‌توان با ترفندهایی به‌عنوان قفسه کتاب استفاده کرد. در زیر تعدادی ایده برای قفسه کتاب که خودتان در منزل می‌توانید اقدام به ساخت آن کنید آورده شده است.

قفسه‌ها و کمدهای قدیمی خانه را می‌توانید با ترفندهایی به قفسه‌های زیبایی برای نگهداری کتاب استفاده کنید. همچنین با استفاده از بستهای دیواری می‌توانید چوب‌های قدیمی را به رنگ دلخواه رنگ‌آمیزی کرده و از آن‌ها به‌عنوان قفسه کتاب نیز استفاده کنید. این طبقات را به هراندازه و رنگی که دوست دارید ساخته و بر روی دیوار قرار دهید. پایه‌ها و گیره‌های مختلفی در بازار برای این منظور وجود دارد که از انواع طرح دار آن می‌توان برای زیبایی بیشتر استفاده کرد.

ایده های خلاقانه برای ساخت کتابخانه

از دیگر ایده‌های ساخت کتابخانه که در سال‌های اخیر طرفدارانی بسیاری را به خود جذب کرده است استفاده از جعبه‌های چوبی است. از این جعبه‌های چوبی که عموماً برای جابه‌جایی میوه استفاده می‌شود باکمی خلاقیت می‌توان به‌عنوان کتابخانه استفاده کرد. این ایده برای قفسه کتاب بسیار ارزان و زیبا است. با استفاده از سمباده زیر و نرم سطح‌رویی این جعبه‌ها را می‌توان صاف‌کرده و بارنگ‌های مختلف آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرد. تعداد آن‌ها نیز با توجه به تعداد کتاب‌ها تعیین می‌شود. نکته مهم در این روش اطمینان از استحکامات و ثابت شدن آن به دیوار برای جلوگیری از آسیب است.

ایده هایی برای ساخت کتابخانه

ایده‌هایی برای ساخت کتابخانه

طرح و ایده جذاب دیگری که می‌توان از آن به‌عنوان کتابخانه استفاده کرد نردبان‌های دوطرفه چوبی و قدیمی است. این ایده برای قفسه کتاب برای انواع سبک‌های دکوراسیون خانه قابل‌اجرا است. علاوه بر نردبان نیاز به طبقات چوبی برای قرار دادن کتاب و دکوری روی آن خواهید داشت. برای این ایمنی بیشتر بهتر است که طبقات را به نردبان متصل کرده و از آن به‌عنوان کتابخانه استفاده کنید. رنگ‌های سفید، خاکستری، قرمز و آبی ازجمله رنک‌های پرطرفدار در کنار رنگ‌ها و طرح‌های چوب طبیعی برای این ایده است.

انواع قفسه کتاب جذاب

انواع قفسه کتاب جذاب

یکی از ایده‌های دیگر برای ساخت کتابخانه با هزینه کم و خلاقانه استفاده از پالت‌های چوبی است. باکمی تغییرات در ظاهر این پالت‌ها می‌توانید آن‌ها را به شکل کتابخانه‌ای جادار و شیک تبدیل کنید. همچنین بارنگ آمیزی آن‌ها به رنگ دلخواه نیز می‌توانید آن را با دکوراسیون خانه خود هماهنگ کنید.

با استفاده از برچسب‌های دیواری در کنار قفسه‌های کتاب طرحی خلاقانه ایجاد کنید. همچنین جملات انگیزشی نیز از دیگر ایده‌های جذاب در کنار قفسه‌های کتاب است. از متداول‌ترین ایده‌ها در این زمینه استفاده از ابرهای کارتونی فکر کردن در کنار قفسه و یا قرار دادن جملات در گیومه و کوتیشن است.

از وسایل دورریختنی و قدیمی می‌توانید به‌عنوان ایده برای قفسه کتاب باکمی بازسازی و تغییر کاربری استفاده کنید.

ایده‌های جذاب بسیاری برای قرار دادن کتاب وجود دارد که با توجه به دکوراسیون خانه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ایده برای قفسه کتاب را می‌توانید خودتان اجرا کنید یا طرح‌های خلاق آماده را از بازار خریداری کنید. نکته مهم ایجاد هماهنگی بین کتابخانه و سایر اجزای دکوراسیون داخلی است. همچنین استحکام  و میزان فضایی که برای قرار دادن کتاب در اختیارتان قرار می‌دهد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر آن اندازه قفسه کتاب نیز باید با توجه به فضای خالی که برای آن در نر گرفته‌اید می‌تواند شکل‌های مختلفی به خود بگیرد. قابل‌حمل و جابجایی بودن کتابخانه یا قفسه نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کرد. برخی از طرح‌هایی که معرفی شد باید به دیوار برای استحکام بیشتر متصل شوند. هرکدام از ایده‌های فوق را می‌توانید با توجه به تعداد کتابی که در اختیاردارید برای خانه خود انتخاب کنید. از وسایل بازیافتی و قدیمی نیز می‌توان با ترفندهایی به‌عنوان کتابخانه استفاده کرد. این ایده برای قفسه کتاب را با هزینه کم و کمی خلاقیت خودتان در خانه می‌توانید بسازید.

 

منبع: homing.ir

دیدگاه شما