مولفه های تشخیص سبک معماری در بنا

سه‌شنبه 19 فروردین 1399

محبوبه اردکانی زاده

مولفه‌های تشخیص سبک معماری در بنا | هنگامیکه در مورد سبک معماری یک ساختمان صحبت می‌شود دقیقا منظور چیست؟ اسامی‌ای که برای اشاره به سبک معماری یک بنا به کار می‌روند دقیقا چه فاکتورهایی را مد نظر دارند؟ برای مثال با شنیدن نام‌هایی مثل Victorian، دقیقا به تفاوت و تشابه در طراحی چه اِلِمان‌هایی نسبت به یک ساختمان معمولی اشاره داریم؟

اگر علاقمند به شناسایی سبک استفاده شده در معماری ساختمان‌ها هستید، باید با خصوصیات و مولفه‌هایی که می‌توانند سبک‌های مختلف را در یک بنا معنی‌دار کنند، آشنا باشید. مواردی که اغلب ممکن است حتی معماران، مهندسان ساختمان و مشاوران املاک را هم به اشتباه بیاندازد.

مولفه های تشخیص سبک معماری در بنا

در مجموع، سبک در معماری به ظاهر، ساختار، مصالح و دوره تاریخی یک ساختمان اشاره دارد. برای مثال ساختمان‌هایی که به دوره‌های خاص تاریخی تعلق دارند، معمولا با سبک و سیاقی مشابه طراحی و ساخته شده و حس مشابهی را القا می‌کنند.

در مجموع اما موارد زیر، مولفه‌های اصلی در تشخیص سبک معماری یک بنا به حساب می‌آیند:
– شکل کلی بام و پوشش آن
– مساحت و اندازه ساختمان و تعداد اتاق‌ها و بخش‌های مختلف آن
– اندازه، شکل و جایگاه پنجره‌ها در دیوار
– شکل و جایگاه درها
– دکوراسیون داخلی و شکل طاقچه ها و قرنیس‌ها
– مصالح مورد استفاده مثل رنگ و شکل و جنس و بافت آجرها، چوب‌ها و سیمان‌کاری و گچ‌کاری‌ها
– ساختار و مصالح استفاده شده در کف بنا
– دوره تاریخی

صاحبان بناهای مختلف ممکن است به هنگام شناسایی سبک معماری ساختمان خود دچار سردرگمی شوند. در اغلب اوقات، علت این اشتباهات، در ترکیب سبک‌های معماری و استفاده از آنها در ساخت بنا، نهفته است. ساختمان‌های مدرنی هستند که با نام Neo-eclectic شناخته می‌شوند. این اصطلاح به معنی قرض گرفتن مولفه‌ها، سنت‌ها و دوره‌های مختلف در ساخت یک بنا است.

 

منبع: cerampakhsh.com

دیدگاه شما