هنر درمانی: با کمک خلاقیت، استرس را از خود دور کنید.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399

محبوبه اردکانی زاده

با وجود آنکه هنر درمانی یک مبحث مفصل و جداگانه است، اما همچنان می‌توانید از مزایای خلاقیت و مهارت‌های نقاشی و طراحی خود استفاده کنید و خودتان ار استرس برهانید تا بهتر با احساساتتان ارتباط برقرار کنید. همه ما بطور ذاتی می‌دانیم چه لذتی در ساختن هر چیزی (مثلا بازی با گل و مجسمه سازی و سفالگری)، نقاشی کردن با انگشتان یا طرح زدن با قلم وجود دارد.

اگرچه بجز وقت‌هایی که برای گذراندن وقت کنار کاغذ و کتابی که زیر دستتان است طرح‌ها و نقاشی‌های عجیب غریب می‌کشید، اما اگر مانند بیشتر بزرگسالن باشید، متاسفانه از هنر برای بیان احساساتتان همانند آنچه در کودکی انجام می‌دانید، بهره نمی‌گیرید.

دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد هنر یک ابزار عالی برای دورنگه داشتن استرس از شماست؛ حتی برای آنهایی که خودشان را هنرمند نمی‌دانند.

هنر درمانی: با کمک خلاقیت، استرس را از خود دور کنید.

مزایای هنر

یکی از دلایلی که هنر درمانی موثر واقع می‌شود این است که طراحی و خلق هنر به رهایی از استرس منتهی می‌شود؛ اما چگونه؟ در ادامه چند نمونه از نتایجی که آفرینش هنر به کاهش یا درمان استرس کمک می‌کند را بیان کرده‌ایم:

  • پرت شدن حواس

هنر و طراحی می‌تواند توجه ذهن شما را از آنچه به آن استرس می‌دهد، به خود جلب کند؛ حتی اگر شده برای چند دقیقه. همین موضوع کافی‌ست تا پس از پایان کار یا حداقل پس از سپری شدن همان زمان کوتاه، ذهن شما با آمادگی بیشتر و استرس کمتر به مشکلات و حل و فصل آنها بپردازد.

  • جاری شدن

«جاری شدن» یک حالت خاص است که حرفه‌ای‌ها بر این باورند که برای ما بسیار مفید است. جاری شدن در واقع حالتی است که شخص بطور کامل درگیر کاری یا چیزی می‌شود و ارتباطش با دنیای اطراف قطع می‌شود. این حالت بسیاری از خواص مثبت مدیتیشن را بهمره دارد و آنچه فرد در پایان این مرحله به دست می‌آورد، رهایی از استرس یا حداقل حجمی از استرس است.

شما این حس جاری شدن را وقتی فعالیت‌های خلاقانه مانند نوشتن، نقاشی کردن یا حتی باغبانی، انجام می‌دهید، تجربه خواهید کرد.

  • مراقبت و توجه به خویش

همین که شما یک سرگرمی در زندگی داشته باشید باعث می‌شود تا در سبک زندگی خود توازن بیشتری احساس کنید. گاهی، با وجود مسوولیت‌های زندگی، فراموش می‌کنیم که به زمانی برای استراحت و فارغ بودن نیاز داریم.

اگر یک فعالیت سرگرم‌کننده را بطور منظم حتی برای مدت زمان کوتاه انجام دهید، به کاهش فشارهای عصبی و آرامش خود، کمک شایانی کرده‌اید.

نقاشی یا سایر هنرهای تجسمی، یک مزیت دیگر هم دارند، در پایان کار یک اثر زیبا یا جالب توجه خلق کرده‌اید که می‌تواند حس خوبی برایتان ایجاد کند.

  • احساسات خود را نقاشی کنید

روی کاغذ احساسات و عواطف خود یا چیزهایی که در آن لحظه از زمان به شما استرس می‌دهند، را طراحی کنید. حتی اگر چیزی که شما را ناراحت می‌کند در پس‌زمینه ذهنتان باشد هم این کار به نوعی به شما آرامش می‌دهد.

  • یکی از زیبایی‌های زندگی را طرح بزنید

در این روش، هنر درمانی سعی می‌کند با کمک هنر و پرت کردن حواستان و به خاطر آوردن یک موضوع زیبا از میزان استرس شما کم کند. مثلا می‌تواند پرتره‌ای از کسانی که دوستشان دارید بکشید یا یک منظره از جاهایی که به شما احساس آرامش می‌دهد.

  • لذت رنگ‌آمیزی

حتی اگر فکر می‌کنید که آنقدر هنرمند نیستید تا با خلاقیت و خلق یک اثر هنری به خودتان آرامش دهید، می‌توانید با رنگ‌کردن کتاب‌های رنگ‌آمیزی مخصوص بزرگسالان برای کاهش استرس به خودتان کمک کنید.

در حال اجازه ندهید استرس و فشارهای عصبی زندگی روزمره و سلامت شما را مختل کند. هنر را به خدمت بگیرید و از زندگی و زیبایی‌های آن لذت ببرید.

 

منبع: 1001boom.com

دیدگاه شما