اتاق کار مینیمال و پیشنهاداتی برای مینیمالیستی کردن فضای کار

یکشنبه 16 شهریور 1399

محبوبه اردکانی زاده

همانطور که می‌دانید، سادگی اصل اول در مینیمالیسم است؛ یعنی شکل کلی فضا باید ساده و بی آلایش باشد. مسئله دوم رنگ است؛ رنگ‌های روشن مخصوصا رنگ سفید بیشترین کاربرد را در سبک مینیمال دارند. مورد بعدی، مسئله نور پردازی است؛ یک اتاق مینیمال باید نورگیر و نورپردازی خوبی داشته باشد. مورد چهارم حذف لوازم اضافی و تاکید بر عناصر اصلی و کاربردی است. در آخرین مورد تاکید بر کاربردی بودن شکل لوازم موجود در یک اتاق مینیمال است. شما می‌توانید با مراجعه به مطلب ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال، اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورید.

اتاق کار مینیمال چیست؟

به نظر شما اتاق کار مینیمال چیست؟ افراد نظرات مختلفی در پاسخ به این سوال دارند و هیچ تعریف واحدی در این باره وجود ندارد. آیا با خودتان فکر می‌کنید که اتاق کار مینیمالیستی، اتاقی است که هیچ چیز اعم از میز و چراغ مطالعه و غیره در آن وجود ندارد و حتما باید روی زمین کار کنید؟ نه، اینقدر تند نروید. اتاق کار مینیمال آنقدرها هم که فکر می‌کنید سرد و کسل کننده نیست. در کل سبک مینیمال در مورد اتاق کار بیشتر بر کارایی و بالا بردن راندمان کاری تاکید دارد.

بنابراین اولین قدم این است که شما نیازهای خود برای کار و لوازم کاری ضروری را شناسایی کنید. با توجه به این مسئله که هر کسی ایده و نظرات خود را دارد، در مرحله اول باید بدانیم چه انتظاری از یک اتاق کار داریم. معمولا افراد به دنبال اتاقی هستند که بتوانند با آرامش خاطر در آن بر کار خود تمرکز کنند و قادر باشند کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

اتاق کار مینیمال

نکاتی که باید قبل از شروع به آن توجه کنید

نظرتان راجع به اتاق کار کنونیتان چیست؟ آیا به راحتی در آن کار می کنید؟ آیا راندمان کاری خوبی دارید؟ آیا در هنگام کار احساس آرامش و تمرکز دارید؟ آیا از دکوراسیون اتاق کار خود راضی هستید؟ قبل از اینکه بخواهید دست به هر تغییری برای داشتن یک اتاق کار مینیمال بزنید، بهتر است اول به این سولات پاسخ دهید.

مسئله مهم و خیلی جالب در این زمینه این است که تقریبا خیلی از افراد فکر می‌کنند که به هر آنچه که در اتاق کارشان وجود دارد نیاز دارند و در واقع آن‌ها را جزئی از وسایل ضروری اتاق کار می‌دانند. شاید شما هم این گونه فکر کنید؛ اما باید بدانید بیشتر لوازمی که در یک اتاق کار شلوغ وجود دارند، تقریبا بی استفاده هستند و ما تنها به وجود آنها عادت کرده‌ایم و فکر می‌کنیم اگر این لوازم در اتاق‌مان وجود نداشته باشند، چیزی کم داریم و در واقع کارمان پیش نمی‌رود.

بیایید مثالی را در این مورد در نظر بگیریم؛ اتاق کار یک مهندس نقشه کشی را در نظر بگیرید که روی میز کار آن پر از ورق، کتاب، چندین خودکار با یک کاربرد، چندین مداد و کلی لوازم دیگر است. آیا واقعا برای کار به همه این لوازم نیاز است؟ بهتر نیست فقط لوازمی روی میز وجود داشته باشند که واقعا به کاربرد دارند؟

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که ببینیم ملزومات مورد نیاز کارمان چه چیزهایی هستند و دیگر لوازم اضافه را حذف کنیم تا بتوانیم با آرامش خاطر بیشتری کار کنیم.

اتاق کار مینیمال

نکاتی برای ایجاد فضای کاری مینیمالیستی مختص به خودتان

پس از آنکه الزامات و عناصر اصلی کار خود را مشخص کردید، می‌توانید از نکاتی که در ادامه ارائه کرده‌ایم استفاده کنید و اتاق کار مینیمال خودتان را ایجاد کنید. ممکن است که همه راه‌کارهای ارائه شده در اینجا، به درد شما نخورند؛ پس بهتر است آن‌هایی را که بیشتر به کارتان می‌آیند را انتخاب کنید و از آنها برای ایجاد اتاق کار مینیمال زیبای خود استفاده کنید.

یک صندوق ورودی یا به اصطلاح یک اینباکس داشته باشید

اگر از ورق زیاد استفاده می‌کنید، یک جعبه روی میز خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که تمام ورق‌ها، از جمله پیام‌های تلفنی و یادداشت‌ها را در آن قرار می‌دهید تا سر وقت آن‌ها را بررسی کنید. هیچ وقت برگه‌های مختلف را به حال خود روی میز رها نکنید. این کار باعث شلوغ شدن و بهم ریختگی میز شما شده و از طرفی ممکن است یادداشت‌های مهم و ضروریتان را سر موقع نتوانید پیدا کنید و یا حتی آن‌ها را گم کنید. پس وجود یک اینباکس میتواند به شما در این مورد کمک کند. این اینباکس می‌تواند روی میز شما قرار گیرد و یا اگر در میز کار خود به اندازه کافی کشو دارید، یک کشو را به قسمت ورق‌ها و یادداشت‌های خود اختصاص دهید.

مسئله بسیار مهم دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، بهم ریختگی خود این جعبه دریافت است. در صورتی که این اینباکس را به حال خود رها کنید و فقط در آن ورقه بریزید، می‌تواند برای شما مشکل ساز شود. پس در پایان هر روز و یا پس از اتمام کارتان، این جعبه را بررسی کنید و کارهایی که باید انجام دهید را به اتمام برسانید. پس از بررسی همه یادداشت و برگه‌ها، آن‌هایی را که نیاز ندارید در سطل زباله‌های بازیافتی بریزید و بقیه را بایگانی کنید. اینکار به شما آرامش خاطر می‌دهد و به علاوه حس خواهید کرد که همه کارهایتان روال است و راندمان کاری خوبی خواهید داشت. با ایجاد یک جعبه دریافت و بررسی به موقع آن در اتاق خود نظمی را ایجاد می‌کنید که یکی از ویژگی‌های برجسته یک اتاق کار مینیمال است.

اتاق کار مینیمال

حذف لوازم اضافی و بدون کاربرد

یکی از مشکلات و یا مسائل مهمی که در یک اتاق کار بی‌نظم و شلوغ دیده می‌شود، وجود طیف وسیعی لوازمی است که واقعا کاربرد ندارند. نگاهی به میزتان کنید، چه چیزهایی روی آن هست؟ واقعا به همه آن‌ها نیاز دارید؟ بعضی مواقع روی میز کارمان چند مدل خودکار و یا چندین مداد و تعدادی لوازم وجود دارند که واقعا نیاز به آن‌ها نیست. کار تنها با یک قلم هم انجام می‌شود.

اتاق کار مینیمال

پس بهتر است لوازم اضافی را از جلوی دید حذف کنید و آن‌ها را به قفسه یا جایی ببریبد که در مواقع نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.  فقط هر آنچه که برای کار به آن نیاز دارید را نگه دارید. در مرحله بعدی دیگر لوازمی که باعث شلوغی در اتاق کارتان شده‌اند را حذف کنید تا بتوانید اتاق کار مینیمال خود را ایجاد کنید. هرچه عناصر اضافی در اتاق کارتان کمتر باشد بهتر می‌توانید بر کارتان تمرکز کنید. پس بهترین کار این است که لوازم اضافی را حذف کنید و تنها عناصر اصلی و کاربردی را نگه دارید.

اتاق کار مینیمال

دیوارها را خلوت کنید

خیلی از ما دوست داریم از دیوارکوب‌ها و تابلوهای مختلف و لوازم تزپینی روی دیوارهایمان استفاده کرده و به عبارتی برای خود یک گالری دیواری زیبا درست کنیم. این کار باعث ایجاد اختلال بصری می‌شود. اگر به دنبال یک اتاق کار مینیمال هستید، همان طور که در مطلب دکوراسیون مینیمال چیست نیز اشاره کردیم، بهتر است این دیوارکوب‌ها و تابلو‌ها را از روی دیوار حذف کنید یا تنها چند مورد را نگه دارید تا بتوانید از حواس پرتی هنگام کار کردن جلوگیری کنید و به علاوه بیشتر بر کار خود تمرکز کنید.

اتاق کار مینیمال

از یک میز مینیمالیستی استفاده کنید

معمولا میزهای مینیمالیستی کاملا کاربردی هستند و به جای داشتن ظاهری لوکس و تجملاتی، دارای اشکال چهار گوشی هستند که شما می‌توانید به راحتی آن را در هر گوشه‌ای از اتاقتان جای دهید. به علاوه میز مینیمال دارای ظاهری ساده بوده و جای کافی برای نگهداری لوازم شما دارند به نحوی که مجبور نباشید لوازمی را روی میز قرار دهید و دورتان را شلوغ کنید.

اتاق کار مینیمال

کف اتاق کار مینیمال خود را تمیز و خلوت نگه دارید

از آنجایی که تمیزی و پاکیزگی در کنار سادگی یکی دیگر از ویژگی‌های سبک مینیمال است، باید کف اتاق کار مینیمال خود را مرتب و خلوت نگه دارید. هر چیزی را روی زمین به حال خود رها نکنید. تمیز بودن و مرتب بودن کف اتاق می‌تواند جلوی حواس پرتی شما را بگیرد و میزان تمرکز شما را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

اتاق کار مینیمال

نظم را رعایت کنید

پس از ایجاد همه تغییرات مینیمالیستی، همه چیز به شما بستگی خواهد داشت. هر چقدر هم که اتاق شما مینیمالیستی باشد، اما خودتان بی نظم و نا مرتب باشید، داشتن اتاق کار مینیمال بی فایده و بی معنا خواهد بود. شما نیاز دارید تا بر روی کار خود تمرکز کنید تا راندمان کاری خوبی داشته باشید؛ اما وجود بی نظمی و نامرتب بودن اتاق کار می‌تواند تاثیر منفی بر روند کارتان داشته باشد و از طرفی همیشه نگران گم شدن وسایلتان باشید. وجود نظم در فضای اتاق این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوانید هر موقع که به وسیله‌ای نیاز دارید، بدون اتلاف وقت آن را پیدا کنید. پس بهتر است منظم باشید و هر چیزی را در سرجای خود قرار دهید. فراموش نکنید که نظم یکی از ویژگی‌های مهم در این سبک است که در همه خانه‌های مینیمال نیز رعایت می‌شود.

اتاق کار مینیمال

در نهایت باید گفت که هر ایده‌ای که باعث شود بیشتر بر انجام درست کارتان تمرکز کنید و راندمان کاری بهتری داشته باشید را می‌توانید بکار گیرید. سادگی و راحتی نهفته در سبک مینیمال می‌تواند این امکان را برای شما فراهم کند تا سطح کار خود را بهبود بخشید؛ پس پیشنهاد می‌کنیم از این سبک برای اتاق کار خود استفاده کنید و تاثیر مجزه آسای آن را ببینید.

 

منبع: tookamart.com

دیدگاه شما