هفت قدم تا تبدیل شدن به یک طراح UI/UX

یکشنبه 6 مهر 1399

محبوبه اردکانی زاده

با توجه به شناخت اهمیت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری و محرز شدن نقش طراحان در موفق بودن محصولات و خدمات، بسیاری از شرکتها و استارتاپهای بزرگ و کوچک به دنبال به خدمت گرفتن حداقل یک طراح رابط و تجربه کاربری هستند.

به این صورت با توجه به تقاضای بالای بازارکار، افراد زیادی مشتاق برای فعالیت در این حرفه هستند و سوالات زیادی برای آنها ایجاد میشود:

- طراحی رابط و تجربه کاربری را از کجا شروع کنم؟

- چگونه می توانم در این حرفه بیشتر پیشرفت کنم و حرفه ای تر شوم؟

- چه مدت زمان می برد که تبدیل به یک طراح رابط و تجربه کابری شوم؟

- ...

تمرین و خودآموزی بهترین چیزی است که می تواند شما را به یک طراح خوب و حرفه ای تبدیل کند
تمرین و خودآموزی بهترین چیزی است که می تواند شما را به یک طراح خوب و حرفه ای تبدیل کند

 

چگونه شروع کنم؟

این سوالی است که هر تازه کاری از خود می پرسد. حتی کسانی که سالها سابقه حرفه ای در زمینه طراحی رابط کاربری داشته اند، زمانیکه که در ابتدای کار خود، صفحه خالی فوتوشاپ را باز کرده اند از خود پرسیده اند:"خب حالا از کجا شروع کنم؟!"

شاید برخی افراد تحصیلات دانشگاهی در حوزه گرافیک و یا رشته های تحصیلی مشابه داشته باشند اما در مورد طراحی رابط و تجربه کاری هیچ نمی دانند و یا کم میدانند. دلیل این اتفاق این است که در دانشگاه مباحث به صورت کاربردی تدریس نمی شود و فقط به صورت تئوری ارائه می شود که قطعا این برای شروع یک کار حرفه ای کافی نیست.

تمرین و خودآموزی بهترین چیزی است که می تواند شما را به یک طراح خوب و حرفه ای تبدیل کند.

اولین چیزی که برای شروع یادگیری هرچیزی لازم است این است که بدانید نیازی نیست شما با آن چیز به دنیا آمده باشید!!

قبل از بیان هر نکته ای بهتر است که طراحی را به درستی معنی کنیم: طراحی یعنی فرآیند پیدا کردن مشکلات و یافتن راه حل برای مشکلات. طراحی زمینه های متفاوتی دارد از جمله: طراحی رابط کاربری، طراحی تجربه کاربری، طراحی محصولات، طراحی گرافیکی، طراحی تعاملی، معماری اطلاعات و ...

در این نوشتار ما قصد داریم در مورد نوعی از طراحی که از ترکیب طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری شکل گرفته و طراحی UI/UX نام دارد صحبت کنیم.

 

اولین قدم: خودتان را با اصول UI آشنا کنید!

 

قبل از اینکه شروع به تمرین طراحی کنید، ابتدا باید با اصول طراحی آشنا شوید. پس از آن شما قادر به ورود به دنیای طراحی و شروع به تفکر خلاقانه خواهید بود. سپس شما باید جنبه های روانشناختی طراحی را بیاموزید و بتوانید به سوالاتی از قبیل: "چرا این طراحی جذاب به نظر می آید؟ "و یا "چرا طراحی دیگری شکست می خورد؟" پاسخ دهید.

در اینجا برخی از اصول طراحی که باید آنها را بشناسید آورده شده است.

· رنگ ها: آشنایی به مجوعه اصول و روانشناسی رنگ ها

· تعادل: آشنایی با توازن و عدم توازن در طراحی

· تضاد در طراحی: ایجاد تضاد در طراحی برای سازماندهی اطلاعات، ساختن سلسله مراتب و همچین ایجاد تمرکز در طراحی

· تایپو گرافی: انتخاب فونت مناسب و ایجاد متن قابل خواندن در وب

· ثبات و استحام در طراحی: مهمترین اصل در خلق یک طراحی خوب، استحکام و ارتباط قوی بین المانها و جرئیات آن می باشد.

 

دومین قدم: با فرآیند خلاقانه UX آشنا شوید

 

در دومین قدم باید با فرآیند خلاقانه آَشنا شوید. الماس دوگانه (Double diamond) یک نقشه بصری ساده از طرحی است که به چهار مرحله کشف، تعریف، توسعه و تحویل تقسیم میشود:

  • کشف: شروع هر پروژه در این مرحله شروع می شود. عموما در این مرحله طراحان تحقیق و پژوهش میکنند، الهام میگیرند و به جمع آوری ایده می پردازند.
  • تعریف: اینجا مرحله ای است که طراحان کشفیات استخراج شده از مرحله قبل را به صورت یک ایده تعریف می کنند.
  • توسعه: در این مرحله راه حل ها و مفاهیم ساخته میشود، به صورت نمونه اولیه در می آیند و تست می شوند و خطاها گرفته می شود و این چرخه ادامه پیدا میکند. این فرآیند آزمون و خطا به طراحان در بهبود بخشیدن و تصحیح کردن ایده هایشان کمک میکند.
  • تحویل: آخرین مرحله، مرحله تحویل است. مرحله ای که در آن محصول نهایی شده است و برای ارائه به بازار آماده شده است.

 

سومین قدم: چشمانتان را برای طراحی کردن پرورش دهید

 

 

دانستن اصول طراحی خیلی خوب است اما کافی نیست. شما باید به چشمانتان بیاموزید که طراحی های خوب و بد را ببینند و نقاط قوت و ضعف یک طراحی را شناسایی کنند.

تاثیرگذارترین راه برای آموزش دادن به چشمها دیدن نمونه کارهای سایر طراحان است. قبل از اینکه یک صفحه خالی در فوتوشاپ باز کنید و نیم ساعت روی آن خیره شوید بهتر است بدانید بهترین روش برای خلاقیت، تحقیق و مشاهده طراحی های سایر طراحان و الهام گرفتن از آنها می باشد. بیشتر مواقع ذهن انسان توانایی خلق یک ایده جدید را ندارد، اما به محض مشاهده نمونه کار از سایر طراحان ذهن شروع به ایده سازی میکند. این اتفاق خصوصا زمانیکه که شما یک طراح تازه کار باشید بیشتر رخ میدهد.

بنابراین شروع کنید و ببینید که طراحان در Dribbble چه کرده اند. از هر طرحی که خوشتان آمد و و یا مربوط به پروژه تان بود اسکرین شات بگیرید و آن را ذخیره کنید تا بعدها بتوانید از آن در پروژه هایتان استفاده کنید. پس از گذشت مدتها شما دارای یک کلکسیون پرباز از طرح های الهام پخش و جذاب خواهید بود. در زیر به تعدادی از وبسایتهایی که برای مشاهده نمونه کار طراحان، می توانید به آنها مراجعه کنید آورده شده است:

 

چهارمین قدم: هر روز مقاله های طراحی مطالعه کنید

 

چهارمین قدم: هر روز مقاله های طراحی مطالعه کنید

بهترین راه برای آشنا شدن با طراحی UI/UX مطالعه روزانه مقاله های کاربردی است. مطالعه هر روزه اخبار و وبلاگهای مربوط به طراحی و همچنین استفاده از تجربیات طراحان کارکشته، را تبدیل به عادت کنید. میلیون ها مقاله در مورد روش ها و متدهای جدید طراحی، آموزش و ... در اینترنت وجود دارد. . همه ما باید آنها را به صورت منظم و پیوسته مطالعه کنیم. هیچ راهی بهتر از یادگیری از طریق استفاده از تجربیات دیگران، وجود ندارد.

پس روز خود را با یک فنجان قهوه و مطالعه یک مقاله در سایت medium سایر مجله های فوق العاده شروع کنید. آموختن چیزهای جدید در صبح هنگام نه تنها به گسترش ذهن شما کمک میکند بلکه در طول روز خلاقیت ایجاد میکند.

برای مطالعه بهتر و بیشتر در طول روز، بهتر است که به ذهن خود استراحت دهید. مهمترین چیز برای خلاقیت خصوصا زمانیکه در یک موضوع گیر کرده باشید یا حالت خواب آلودگی داشته باشید، استراحت دادن به ذهن است.

سایتهایی که به موضوعات آن علاقه دارید را در مرورگر خود نشانه گذاری (Bookmark) کنید و یا در مجله ها و روزنامه های مربوط به طراحی مشترک شوید. در زیر به تعدادی از وب سایتهایی که اخبار و مقالات در مورد طراحی منتشر میکنند، اشاره شده است:

 

پنجمین قدم: پروژهای صوری طراحی کنید!!!

 

تمرین شما را از خوب به عالی تبدیل میکند. اما همه ما می دانیم که نمی توان بدون داشتن تجربه کاری موفق، مشتری پیدا کرد. اما با این حال بدون داشتن یک کار و یا پروژه، نمی توان تمرین کرد و تجربه کسب کرد!!!

اما باید این چرخه باطل را با ایجاد یک پروژه فرضی برای خودمان بشکنیم. سایت Dribbble پر از پروژه های این چنینی است. زمان خود را از باز طراحی یک سایت یا ایپلیکیشنی که بارها از آن استفاده کرده اید پرکنید. یا اگر ایده ای خلاقانه دارید می توانید یک سایت و یا بک اپلیکیشن برای ایده تان طراحی کنید.

 

ششمین قدم: استفاده از آخرین ابزارهای طراحی وب را یاد بگیرید

 

ابزارهای طراحی بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد، اما نیاز نیست که شما همه آنها را بشناسید، بلکه بهترین آنها را انتخاب کنید، بشناسید و یاد بگیرید و همواره آخرین ویژگی ها و جدیدترین ورژن های آنها را دنبال کنید. در زیر تعدادی از نرم افزار های محبوب که هر طراحی باید آنها را بشناسد آورده شده است.

  • Sketch
  • Figma
  • Balsamiq
  • Adobe XD
  • Marvel App
  • Invision App

هفتمین قدم: استخدام مربی به صورت رایگان!!!

یک راه دیگر برای یادگیری طراحی، استخدام رایگان مربی یا به عبارت بهتر دوست شدن با یک طراح حرفه ای، می باشد. دوستان طراح شما با راهنمایی های خود فرآیند آموزش شما را کوتاه و سریع میکنند.

طراحان باید کارهای شما را مرور کنند و در صورت نیاز نظرات خود و نقاط ضعف و قوت را به شما گوشزد کنند. همچنین آنها به شما راهنمایی ها و ترفندهایی که در پروژه هایشان تجربه کرده اند را می آموزند. بنابراین شروع کنید و به یک طراح حرفه ای تماس بگیرید و سوالاتتان را از او بپرسید و در مورد دغدغه هایتان و مشکلاتتان با او گفتگو کنید.

بعد از کسب چند سال تجربه کاری، شما خودتان تبدیل به یک مربی خواهید شد. سعی کنید شما هم مربی رایگان باشید، همانطور که دیگران برای شما مربی رایگان بوده اند. فراموش نکنید که یکی از بهترین راههای پیشرفت و یادگیری مسائل جدید آموزش دادن چیزهایی که می دانیم، به دیگران است. زمانیکه شما با دیگران راجع به طراحی صحبت میکنید، در ذهن شما طوفان فکر ایجاد می شود به صورتی که سوالاتی که مدتها در ذهنتنان بوده به یک باره پاسخ داده می شوند.

 

منبع: virgool.io

دیدگاه شما