چگونه صفحه اصلی یک اپلیکیشن میزان وفاداری کاربران را افزایش می دهد؟

شنبه 25 اردیبهشت 1400

محبوبه اردکانی زاده

با طراحی صفحه اصلی تاثیرگذار برای اپلیکیشن خود، می‌توانید قلب کاربران خود را هدف بگیرید!

آیا تا به‌حال اپلیکیشنی را به خاطر اینکه در نگاه اول صفحه اصلی (Homepage) آن انتظارات شما را برآورده نکرده است، آن را از گوشی یا تبلت خود حذف کرده اید؟!

اگر پاسخ شما مثبت است، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که اپلیکیشن شما نیز می‌تواند از چنین سرنوشت شوم مشابهی رنج ببرد. مگر این که یک صفحه اصلی تاثیرگذار را طراحی کنید که در اولین نگاه، کاربران اپلیکیشن شما را جذب کند و میزان وفاداری آن‌ها را برای شما افزایش دهد.

سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه طراحی یک صفحه اصلی اپلیکیشن می‌تواند تاثیرگذار باشد؟ در ادامه با دیزایناسور همراه باشید تا پاسخ سوال خود را پیدا کنید!

هرروزه شرکت‌های بزرگ‌ برای تبدیل کاربران جدید به کاربران وفادار بسیار تلاش می‌کنند. صفحه اصلی در هر اپلیکیشن همیشه اولویت دارد. بنابراین صفحه اصلی یک اپلیکیشن باید چه خصوصیات و ویژگی‌های کلیدی موفقی داشته باشد؟

طراحی یک صفحه که کاربر را مجاب کند زمان بیشتری را در یک اپلیکیشن سپری کند، نیازی به علم ساخت موشک فضایی ندارد. بلکه تنها چیزی که تعامل کاربر را با اپلیکیشن شما افزایش دهد را باید شناسایی کنید. حال این خصوصیات منحصر به‌فرد برای افزایش تعامل کاربران با اپلیکیشن شما چیست؟

به منظور اینکه چگونه صفحات فرود کاربر پسند برای اپلیکیشن خود طراحی کنیم، ممکن است منجر به جست‌و‌جو و پیدا کردن اپلیکیشن‌های موفق و تجزیه و تحلیل آن‌ها شود. اما احتیاط کنید!

یک اپلیکیشن با رقبای واقعی را برای تحلیل و بررسی انتخاب کنید!

برای مثال، فیسبوک هیچ رقیبی در ارائه خدمات مشابه خود ندارد. به این معنی است که فیسبوک می‌تواند تکنیک‌ها و روش‌های منحصر به فردی را آزمایش کند بدون اینکه نگران از دست دادن کاربران خود باشد.

با بررسی اپلیکیشن‌های پر طرفدار با رقبای جدی، می‌توانیم راه حل‌هایی را پیدا کنیم که منتج به یک مبارزه ثابت و پایان ناپذیری برای افزایش میزان وفاداری کاربران به اپلیکیشن ما ‌شود.

در نظر داشته باشید که هر اپلیکیشنی راه متمایز بودن خود را دارد.

همچنین رسیدن به این نکته که چه طراحی راه حل متمایز بودن ما با دیگر رقبا است، کمی به تحلیل و بررسی نیاز دارد.

ما در ادامه به ساده‌ترین روش اپلیکیشن‌هایی را که در حوزه خود پادشاهی می‌کنند را بررسی می‌کنیم. سپس بهترین راه حل‌های ارائه شده توسط آن‌ها را برای الزامات کلیدی جهت طراحی یک صفحه اصلی تاثیرگذار ارائه می‌دهیم.

TripAdvisor – صفحه اصلی را کمتر ترسناک کنید!

با توجه به تجربه دیزایناسور و تجزیه و تحلیل اپلیکیشن‌ها تا به امروز، ممکن است اپلیکیشن شما دارای خصوصیات و فاکتورهای بسیار زیاد و شگفت انگیزی باشد ولی بطور میانگین کاربران انتظار دارند در مواجه اول با صفحه اصلی اپلیکیشن شما، محتوا و امکانات خلاصه‌ای را ببینند.

TripAdvisor

 

به کاربران خود آن چیزی را که می‌خواهند ببینند را نشان دهید!

در واقع، تا جایی که ممکن است ترس از سردرگمی در نگاه اول از صفحه اصلی اپلیکیشن خود را برای کاربران خود کاهش دهید. زیرا یک اپلیکیشن با امکانات و ویژگی‌های زیاد باعث سردرگمی کاربر می‌شود و به راحتی کاربران خود را از دست می‌دهید.

تا جایی که امکان دارد اپلیکیشن خود را ساده و کاربر پسند طراحی کنید، علیرغم اینکه امکانات و ویژگی‌های بسیار زیادی داشته باشد.

اپلیکیشن TripAdvisor مثال خوبی برای درک بهتر این مسئله است. TripAdvisor یک اپلیکیشن با امکانات بسیار زیاد است. از جمله امکانات این اپلیکیشن: جست‌و‌جو هتل‌ها، پیدا کردن انواع مختلف تورها و سفرهای تفریحی، رزرو میز در رستوران و ثبت نظر، بررسی نظرات دیگر کاربران، اشتراک‌گذاری عکس و … حتی این اپلیکیشن صفحه اختصاصی فروم برای کاربران خود ایجاد کرده است.

ممکن است کاربران در مواجه با تمام این امکانات در نگاه اول دچار وحشت و سردرگمی شوند و بلافاصله آن را ببندند. اما چرا این اتفاق برای اپلیکیشن TripAdvisor نمی‌افتد؟

نکته کلیدی این ماجرا به صفحه اصلی این اپلیکیشن باز می‌گردد. تمامی این امکانات، به طور دقیق و خلاصه سازماندهی شده‌اند، به گونه‌ای که صفحه اصلی این اپلیکیشن شبیه یک صفحه اجتماعی کاربرپسند با کمی چیزهای اضافی مورد نیاز کاربر است.

نکته قابل توجه دیگری که در این اپلیکیشن وجود دارد این است که شما همیشه می‌توانید اپلیکیشن TripAdvisor خود را بهبود  ببخشید. به این صورت که امکانات مدنظر خود را از طریق این اپلیکیشن می‌توانید به عنوان امکانات اضافی در کنار امکانات موجود پیشنهاد دهید.

این روش می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید برای شناخت بهتر امکانات مدنظر کاربران در هر لحظه به کار رود.

Airbnb – یک تفنگ محرک!

زمانی که تصمیم گرفتم برای گذراندن دوره‌ی تحصیلی به کشور آلمان سفر کنم، بدنبال اجاره یک اتاق بودم. بعد از گذشت چند ساعت متوجه شدم که برای مدت طولانی در اپلیکیشن Airbnb در حال جست‌و‌جو برای پیدا کردن اتاق مدنظرم هستم.

نه به طور مداوم، اما چندین ساعت را برای پیدا کردن اتاق مد نظرم در صفحه اصلی این اپلیکیشن صرف کرده بودم. زیرا عملا Airbnb پیشنهادهای مختلفی را برای رزرو اتاق‌های مختلف در اختیار من قرار می‌داد که من این قابلیت را “تفنگ محرک” Airbnb نام‌گذاری می‌کنم 

airbnb

مطالعات نشان داده است که داشتن گزینه کمتر برای انتخاب یک چیز برای کاربر، آن را بیشتر خوشحال می‌کند. بنابراین از لحاظ فنی، مواجه شدن با دریایی از اطلاعات کار را برای تصمیم‌گیری سخت‌تر می‌کند – برای Airbnb که مثال این بخش است، این گستردگی اطلاعات لیست خانه‌ها می‌تواند باشد.

با وجود این، من همچنان برای ده‌ها دقیقه از اپلیکیشن Airbnb استفاده می‌کنم بجای اینکه خسته شوم و آن‌ را ببندم. واقعا چرا؟

مسخره است اگر اپلیکیشن Airbnb را بخاطر ارائه دادن پیشنهادهای گسترده و در اختیار گذاشتن لیست جامع از اتاق‌ها و خانه‌ها سرزنش کنم. من باید خودم را سرزنش کنم که مدت زیادی طول می‌کشد تا تصمیم بگیرم دقیقا چه خانه یا اتاقی مدنظرم است.

ترفند این ماجرا کجاست؟!

Airbnb با اطلاعات به شدت دقیق و گزینش شده، کاربران خود را توسط آن‌ها بمباران می‌کند، بدون آنکه کاربر از این ماجرا آگاه باشد.

Airbnb تمامی اطلاعات موجود خود را به پکیج‌های کوچک تقسیم‌بندی می‌کند و بیشتر آن پکیج‌هایی که برای هر کاربر مهم است را با عکس‌های زیبا و جذاب در اختیارش قرار می‌دهد. این کار باعث می‌شود که کاربرد با حجم زیادی از اطلاعات مواجه نشود و به قولی مغزش داغ نکند 

به اندازه‌ای اطلاعات در اختیار کاربران خود قرار دهید (نه بیشتر، نه کمتر) که آن‌ها درگیر فعالیت کردن در اپلیکیشن شما شوند بجای آنکه بلافاصله آن را ببندند!

Duolingo – اپلیکیشن خود را منحصر به فرد و جذاب طراحی کنید!

مطمئنا هر فرد خودآموز زبان، برنامه Duolingo را می‌شناسد. من دو سال پیش زبان آلمانی را از طریق Duolingo به صورت خودآموز شروع کردم.

اما مثل اکثر افراد تنبل جویای یادگیری زبان‌های خارجی بنا به دلایل مختلف آن را رها کردم. اما ماه گذشته هنگامی که دوباره به فکر یادگیری زبان آلمانی افتادم و Duolingo را مجددا باز کردم، بسیار تعجب کردم! زیرا با طراحی بسیار زیبا و امکانات فراوانی در این اپلیکیشن مواجه شدم.

Duolingo

در این اپلیکیشن هر اِلمان به تنهایی، خودش یک کار هنری کوچک را به نمایش می‌گذارد و همگی در کنار هم یک طرح شگفت‌انگیز را شکل می‌دهند. صادقانه بگویم، دوباره به من انگیزه داد تا آن دانش قدیمی زبان آلمانی که در پشت مغزم بود را مجددا زنده کنم.

من فقط میتوانم از آن طراحی مجدد لعنتی Duolingo تشکر کنم که دو‌باره من را به آموختن زبان آلمانی تشویق کرد!

Duolingo هم از ترفند دیگری استفاده می‌کند. صفحه اصلی Duolingo یک “ماجراجویی بصری” یا به عبارت دیگر یک “بازی جذاب” را برای کاربران خود ارائه می‌دهد.

با ورود به صفحه اصلی در این اپلیکیشن می‌توانید تمامی مراحل این ماجراجویی را ببینید. این موضوع چالشی را برای شما فراهم می‌کند که برای ارتقا مهارت‌های خود و رسیدن به مهارت‌هایی در سطوح بالاتر باید این ماجراجویی را آغاز کنید.

صفحه اصلی Duolingo به صورت انتزاعی یادگیری زبان را ساده‌ می‌کند. هر اپلیکیشنی نمی‌تواند از این فرمول استفاده کند. اما طراحی یک صفحه اصلی که منجر به ارتباط بیشتر کاربر با اپلیکیشن شما شود و این تعامل را افزایش دهد نکته بسیار مهمی است.

Wolt – استفاده از فاکتور wow!

شما به عنوان یک طراح همیشه باید بالاترین استانداردهای ممکن طراحی رابط کاربری را برای طراحی خود مدنظر قرار دهید. هیچ محدودیتی برای یک طراح وجود ندارد بجز مرزهای کدنویسی که قرار است طراحی ما را شکل دهند.

با این حال، به نظر من، شرکت تحویل مواد غذایی Wolt موفق به غلبه بر این محدودیت‌ها شده است و یک اپلیکیشن واقعا منحصر به‌فردی را ایجاد کرده ‌است.

Wolt

ویژگی‌های منحصر به‌فرد این اپلیکیشن، هماهنگی کامل طراحی زیبا با پیام‌های خدماتی و ده‌ها ویژگی دیگر همگی باعث شده‌اند که صفحه اصلی این اپلیکیشن مملو از کاربر شود.

دلیل دیگری که چرا من اپلیکیشن Wolt را انتخاب کردم، صفحه اصلی آن است. صفحه اصلی در این اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که چه کاری می‌توانید انجام دهید. آن‌ها به طور کاملا بی‌نقصی اطلاعات را دسته‌بندی کرده‌اند و در بهترین مکان مناسب خود قرار داده‌اند (دقیقا جایی که باید این اطلاعات قرار داشته باشند، قرار دارند).

در عین حال، آن‌ها به شما انتخاب‌های بی‌پایانی ارئه می‌دهند و همچنین شما را در تعامل با خود نگه می‌دارند. این باعث می‌شود که در اولین تجربه استفاده من از این اپلیکیشن فکّم از تعجب پایین بیفتد (همان استفاده از فاکتور wow) و صد البته کاربران دیگر را به استفاده مکرر از آن تشویق کنم.

به‌طور خلاصه می‌توانم بگویم که فقط یک راهکار در اینجا داریم:

در حالی که یک صفحه اصلی اپلیکیشن را طراحی می‌کنید، همه این قوانین را در ذهن خود داشته باشید.
نتیجه نهایی آن را خواهید دید!

منبع: designasor.com

 

دیدگاه شما